Eaton’s DS7 line of reduced voltage solid-state soft start controllers is very compact, multi-functional, easy to install, and easy to commission. Designed to control the acceleration and deceleration of three-phase motors, the device is available for current ranges from 4–32A in four frame sizes.
Specifications
| Series | DS7 |
|---|---|
| Input Voltage (Uin) | 380-480 VAC |
| Horsepower | 20 HP |
| Amperage | 32 Amps |
| Frequency (f) | 50/60 Hz |
| Height | 130 mm / 5.1 in |
| Width | 60 mm / 2.4 in |
| Depth | 140 mm / 5.5 in |