DS7-340SX160N0-N
Soft Starter (100 HP, 160 Amps)
Representative Image Shown
Eaton
$3,034.78
$3,714.21
Product Condition: New
- SKU:
- DS7-340SX160N0-N
- Weight:
- 2.00 LBS
- Minimum Purchase:
- 1 unit
- Maximum Purchase:
- 10000 units
- Series:
- DS7
- Amperage:
- 160 Amps
Specifications
| Series | DS7 |
|---|---|
| Input Voltage (Uin) | 200-480 VAC |
| Horsepower | 100 HP |
| Amperage | 160 Amps |
| Frequency (f) | 50/60 Hz |
| Height | 340 mm / 13.4 in |
| Width | 240 mm / 9.4 in |
| Depth | 300 mm / 11.8 in |