DS7-340SX007N0-L
Soft Starter (3 HP, 7 Amps)
Representative Image Shown
Eaton
$760.65
$930.94
Product Condition: New
- SKU:
- DS7-340SX007N0-L
- Weight:
- 2.00 LBS
- Minimum Purchase:
- 1 unit
- Maximum Purchase:
- 10000 units
- Series:
- DS7
- Amperage:
- 7 Amps
Specifications
| Series | DS7 |
|---|---|
| Input Voltage (Uin) | 200-480 VAC |
| Horsepower | 3 HP |
| Amperage | 7 Amps |
| Frequency (f) | 50/60 Hz |
| Height | 90 mm / 3.5 in |
| Width | 45 mm / 1.8 in |
| Depth | 110 mm / 4.3 in |