The Eaton S711 soft starters are general performance models designed to provide smart and precise control of three-phase power in a wide range of industrial applications. Rated from 12 A to 560 A, the S711 incorporated the latest cybersecurity features, as well as Modbus RTU, Ethernet and Bluetooth Low Energy (LE) communications for easy set-up and monitoring via mobile devices.
Features
- Rated from 12 A to 560 A
- Integrated Modbus RTU & Bluetooth LE interfaces
- Optional Ethernet-based communication modules (PROFINET, EtherNet/IP, ModbusTCP)
- Detachable human-machine interface (HMI) with graphical display
- Pre-defined applications included (Quick Start-up)
- UL- and IEC-compliant
- Complies with cybersecurity standards for secure usage
Benefits
Meet the HMI: User-friendly, detachable, and connected via Bluetooth
The smart and detachable HMI allows you to easily set up your application and offers great flexibility for various uses. Equipped with a full graphic display, it simplifies configuration, operation and intuitively indicates the device’s status, parameters and fault codes. Moreover, it is possible to set the menu to 8 different language options. The HMI is IP65 rated, despite the fact that no special tools or mounting frames are required. It can be mounted directly on the device, or remotely on a cabinet for greater flexibility and convenience. As the HMI is equipped with an integrated Bluetooth antenna, it can also communicate wirelessly with the soft starter from outside a cabinet.
Integrated communication
- Featuring integrated Modbus RTU and Bluetooth LE interfaces, and the option to add Ethernet-based communication modules (PROFINET, EtherNet/IP, ModbusTCP) for seamless integration with existing systems.
- Standard communication protocols, OPC-UA and MQTT, enable IoT-ready communication with different applications.
- Service interface is primarily based on Bluetooth LE and companion app, allowing download of log files or notifications to share via preferred media.
- For seamless experience the “S711 connect” app is also used for firmware updates via Bluetooth LE, no USB port is required for maintenance, eliminating issues related to cable compatibility
Simply and secure
- Wireless connectivity meets the complex requirements of restricted environments while ensuring improved serviceability, without having to open the control panel.
- Cybersecurity features offer comprehensive protection against unauthorized access, tampering and cyber attacks.
- Designed for global market fulfilling IEC, and UL-compliance requirements.
Perfect combination of S711 connect app and Bluetooth LE
In combination with the "S711 connect" app for iOS or Android, the Bluetooth LE connection can be used to download and upload parameters, forward event logs or status information and perform firmware updates. Since no USB port is required for firmware updates, the S711 also eliminates issues related to cable compatibility, varying cable lengths and dust or water ingress.
Applications
The S711 soft starter is designed for modern industrial operations, offering unmatched efficiency and reliability. It manages three-phase inductive loads with enhanced control. In transportation and conveyor systems, it ensures a silent and smooth motor start, reducing mechanical stress and noise. For pump systems, the S711 reduces the load on the entire system and prevents water hammer, maintaining the integrity of the pump and piping. In harsh environments like chemical and tank facilities, it provides contactless switching of pumps, ensuring reliable operation and minimizing maintenance. For fan applications, the S711’s soft starting reduces wear on V belts, extending their lifespan and improving system reliability. Integrating the S711 into your operations leads to greater efficiency, reduced energy costs, and enhanced operational effectiveness.
- Pumping, Compressors
- Extruders, Mills, Silos
- Conveyors, Fans
- Mixers, Stirers
Specifications
| Product Name | Eaton S711 soft starter |
|---|---|
| Catalog Number | EP-401544 |
| Model Code | S711-34250DC |
| EAN | 4015082970864 |
| UPC | 786689906115 |
| Product Weight | 27.34 lb (11.8kg) |
| Product Width | 7.98 in (202mm) |
| Product Height | 15.17 in (218mm) |
| Product Length/Depth | 8.6 in (385mm) |
| Certifications | CE RCM IEC/EN 60947-4-2 CUL UL UL Category Control No.: NMFT UL Category Control No.: NMFT7 UL File No.: E251034 UL 60947-4-2 |
| Product Type | Soft starter |
| Fitted with: | Display Motor overload protection Internal bypass |
| Class | Adjustable (5,10,15,20,30) |
| Ambient Operating Temperature - Maximum | 60 °C |
| Control Voltage | 24VDC (+/- 20%), 2.8A |
| Input Voltage | 24V DC |
| Voltage Type | DC |
| Rated Operational Voltage (Ue) - Minimum | 200 V |
| Rated Operational Voltage (Ue) - Maximum | 575 V |
| Rated Power Three-Phase Motor, Inline, at 230 V | 75 kW |
| Rated Power Three-Phase Motor, Inline, at 400 V | 90 kW |
| Rated Power Three-Phase Motor, Inside Delta, at 230 V | 110 kW |
| Rated Power Three-Phase Motor, Inside Delta, at 400 V | 185 kW |
| Frame Size | FR3 |
| Communication | Onboard: Modbus RTU | Optional: Ethernet/IP, Modbus TCP, Profinet |
| NEMA Rating / Enclosure Type: | IP00 |
| Functions | Single direction Torque control DC-Brake Soft-Brake Forward & reverse jog |
| Rated Control Supply Voltage (US) at DC - Minimum | 24V DC |
| Rated Control Supply Voltage (US) at DC - Maximum | 24V DC |
| Amperage Rating | 250 Amps |
| Display | LCD Keypad |