GPH2015PC4001
Soft Starter (15 HP, 24 Amps, 460V AC)
Representative Image Shown
Weg
$3,349.97
$4,527.00
Product Condition: New
- SKU:
- GPH2015PC4001
- Weight:
- 140.00 LBS
- Minimum Purchase:
- 1 unit
- Series:
- GPH2
- Amperage:
- 24 Amps
- Voltage (AC):
- 460 - 480V AC
Specifications
| Series | GPH2 |
|---|---|
| Input Voltage (Uin) | 460-480 VAC |
| Horsepower | 15 HP |
| Amperage | 24 Amps |
| Frequency (f) | 50/60 Hz |
| Bypass Type | AC3 |
| Height | 200 mm / 7.9 in |
| Width | 145 mm / 5.7 in |
| Depth | 160 mm / 6.3 in |