DS7-342SX055N0-N
Soft Starter (30 HP, 55 Amps)
Representative Image Shown
Eaton
$1,675.48
$2,050.58
Product Condition: New
- SKU:
- DS7-342SX055N0-N
- Weight:
- 2.00 LBS
- Minimum Purchase:
- 1 unit
- Maximum Purchase:
- 10000 units
- Series:
- DS7
- Amperage:
- 55 Amps
Specifications
| Series | DS7 |
|---|---|
| Input Voltage (Uin) | 380-480 VAC |
| Horsepower | 30 HP |
| Amperage | 55 Amps |
| Frequency (f) | 50/60 Hz |
| Height | 180 mm / 7.1 in |
| Width | 90 mm / 3.5 in |
| Depth | 170 mm / 6.7 in |