C25DND325BC
Definite Purpose Contactor (25A, 240V AC)
Representative Image Shown
Product Condition: New
SKU:
C25DND325BC
Weight:
2.00 LBS
Style:
Compact Definite Purpose
Poles:
3
Amperage:
25
Eaton offers the most comprehensive line of definite purpose contactors in the industry. Initially designed as an HVAC and refrigeration product, the C25 line is now the market leader and the products of choice for many OEMs and contractors serving diverse markets. Featuring current ratings between 15A and 360A, the contractors are dual-rated for inductive and resistive ratings as well as for horsepower and kilowatt ratings.